Pálení plastů na sídlišti

Toto je staré diskusní fórum, bez možnosti přidávat příspěvky. Od 01.01.2018 najdete nové diskusní fórum na adrese http://diskuzni-forum.nepomuk.cz/.
Obecná diskuse o městě Nepomuk http://old.nepomuk.eu a dění v něm i blízkém okolí.
Pravidla fóra
Toto je staré diskusní fórum, bez možnosti přidávat příspěvky. Od 01.01.2018 najdete nové diskusní fórum na adrese http://diskuzni-forum.nepomuk.cz/.

Dodržuje Kodex diskutéra http://muj.idnes.cz/dukaty_info.asp?y=s ... kutera.htm. Porušení těchto zásad může mít za následek smazání příspěvku bez předchozího upozornění.

Přihlédněte, prosím, také k Desateru zásad etické a účinné diskuze http://www.agora-praha.cz/page-57/desat ... ne-diskuze.

Chcete upozornit na závadu na veřejném osvětlení, nepořádek na ulici, nedostatky v zimní údržbě atp.? Obraťte se rovnou na technické služby města Nepomuku – e-mail: info.ts@urad-nepomuk.cz, tel.: 606 064 933.
Přicházíte s jiným konkrétním nápadem, připomínkou, věcnou kritikou? Sdělte svůj podnět přímo městskému úřadu! E-mail: posta@urad-nepomuk.cz, tel.: 371 519 711. Děkuje Vám za Váš zájem o naše město!

Nebo použijte Obrázek
datel

Pálení plastů na sídlišti

Příspěvek od datel » 14 kvě 2017 09:02

Hurá, hurá, hurá!!! Konečně krásné slunečné nedělní ráno (14. 5.) :D :D . Po ránu se hned vydám ven ( 8. 00 hod.), se svým čtyřnohým spolubydlícím i musím :roll: . Těším se na krásný vzduch a sluníčko, na které se už každý těšil. Hned, až přijdu zpátky, udělám si snídani a sednu na balkon, to bude krása...
Ale... Vyjdu ven, hned mi do nosu praští "smrad" z pálených plastů :evil: :evil: :evil: , sotva dýchám, nadávám, rychle vyvenčím psa a mažu dovnitř :evil: :evil:. Snídaně na balkonu nebude, na otevření oken zapomeň...
Konterjnery na plast na každém kroku, sběrný dvůr, co by kamenem dohodil,...tak co lidi "nutí" pálit toto svinstvo? Nechápu... Jeden čas to bylo normální v podniku vedle zahrádek, že by zase začali? Nebo na zahrádkách?
Město by asi mělo projednat, co s takovými lidmi. Pořádná pokutička by je asi vyléčila... ale nevím, jestli na to má oprávnění.
Datel (za obyvatele sídliště).

Občan

Re: Pálení plastů na sídlišti

Příspěvek od Občan » 15 kvě 2017 07:57

Jak se bránit obtěžování kouřem?

Obtěžování kouřem může být nepříjemné zejména v zimním období. Zmíněnou otázku řeší zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší.

Zdroje znečištění ovzduší

Podle zákona se zdroje znečištění ovzduší dělí na stacionární zdroje (např. teplárny, elektrárny, kotle atd.) a zdroje mobilní (např. automobilová a jiná doprava). Spalovací zdroje se zařazují do skupiny podle jejich jmenovitého tepelného příkonu, tedy podle míry jejich vlivu na kvalitu ovzduší.

Povinnost zdržet se obtěžováním kouřem

Povinnost neobtěžovat nikoho kouřem mají provozovatelé všech spalovacích zdrojů znečištění ovzduší bez rozdílu jejich velikosti (tedy jak provozovatelé např. výrobny koksu, čerpací stanice, tak i provozovatelé/vlastníci kotlů určitých k vytápění rodinných domů). Tato povinnost vyplývá z § 17 odst. 1 písm. b) ve spojení § 4 odst. 1 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší.

Co to je přípustná tmavost kouře?

Přípustná tmavost kouře je upravena vyhláškou č. 415/2012 Sb. Ministerstva životního prostředí o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší. Způsob zjišťování tmavosti kouře probíhá podle § 10 vyhlášky za použití tzv. Ringelmannovy stupnice, která sestává z 6 čtvercových polí tvořených pravoúhlou sítí černých čar o tloušťce a hustotě sítě na bílém podkladě odpovídající vymezeným šesti stupňům tmavosti kouře. Ringelmannova stupnice je následující

a) stupeň 0 odpovídá 0 % černé barvy na bílém podkladě s definovanou odrazivostí světla 80 %,
b) stupeň 1 odpovídá 20 % černé barvy na bílém podkladě,
c) stupeň 2 odpovídá 40 % černé barvy na bílém podkladě,
d) stupeň 3 odpovídá 60 % černé barvy na bílém podkladě,
e) stupeň 4 odpovídá 80 % černé barvy na bílém podkladě,
f) stupeň 5 odpovídá 100 % černé barvy na bílém podkladě.

Podle § 11 této vyhlášky je přípustná tmavost kouře dodržena, pokud průměrná tmavost kouře není tmavší než stupeň 2. Je-li tedy vypouštěný kouř tmavší než stupeň dvě, dochází k překročení přípustné míry znečišťování a k porušování povinností na základě zákona o ochraně ovzduší.

Kdo projednává nadměrnou tmavost kouře?

Dle § 22 zákona o ochraně ovzduší „v případě, že provozovatel neplní povinnosti stanovené tímto zákonem nebo povolením provozu, jsou inspekce nebo obecní úřad obce s rozšířenou působností oprávněny uložit provozovateli provést v přiměřené lhůtě opatření ke zjednání nápravy.“

Za nedodržování stanovené tmavosti kouře je možné uložit peněžité sankce:
pro fyzické osoby do výše 50 000 Kč (§ 23 odst. 1. písm. c) v souvislosti s § 23 odst. 2. písm. a) a § 24 odst. 1 zákona o ochraně ovzduší) - projednává obecní úřad obce s rozšířenou působností, kterému lze podat podnět, pokuty vybírá a vymáhá celní úřad;
pro právnické osoby a podnikající fyzické osoby až do výše 10 000 000 Kč. (§ 25 odst. 1. písm. h) v souvislosti s § 25 odst. 7 písm. a) a § 26 odst. 4 zákona o ochraně ovzduší) - projednává Česká inspekce životního prostředí (u zdrojů, které nejsou uvedeny v příloze č. 2 zákona o ochraně ovzduší, může projednávat i obecní úřad s rozšířenou působností), pokuty vybírá a vymáhá celní úřad.

Jak řešit situaci krok za krokem

1. Nejdříve je třeba pokusit se identifikovat zdroj kouře a jeho provozovatele.

2. Obrátit se na příslušný orgán veřejné správy, kterými jsou pro provozovatele-fyzickou osobu obecní úřad obce s rozšířenou působností a pro provozovatele-právnickou osobu či podnikatele Česká inspekce životního prostředí (viz § 22 zákona o ochraně ovzduší).

3. Za nedodržování povinností, které bylo zjištěno ve správním řízení, se ukládají opatření k nápravě a pokuty (§ 22 a násl. zákona o ochraně ovzduší).

4. Soukromoprávní možností ochrany je tzv. sousedská žaloba. Takovouto žalobou je možné domáhat se povinnosti zdržet se všeho, co působí, že imise vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Tato možnost obrany je v režimu soukromého práva a proto se dá uplatnit i v případě, kdy jsou dodrženy stanovené emisní limity. Zároveň však platí, že jsou-li imise důsledkem provozu závodu nebo podobného zařízení, který byl úředně schválen, má soused právo jen na náhradu újmy v penězích, i když byla újma způsobena okolnostmi, k nimž se při úředním projednávání nepřihlédlo. To neplatí, pokud se při provádění provozu překračuje rozsah, v jakém byl úředně schválen (emisní limity). Jestliže však zvolíme tuto cestu obrany, je nutné si uvědomit, že žalobce nese důkazní břemeno. Musí si opatřit důkazy jako např. odbornou studii, příp. svědectví. Za tímto účelem je možné obrátit se přímo na autorizovanou osobu, která jinak provádí měření dle zákona o ochraně ovzduší, nebo na Společenstvo kominíků ČR, jež je pověřenou právnickou osobou, která vykonává některé činnosti při zjišťování znečištění. Také je možné spolupracovat s některým ze soudních znalců v tomto oboru. Bohužel je ovšem nutné počítat s tím, že soudní spor může trvat v řádech měsíců, resp. zpravidla i let.

Pokud se jedná o otevřená ohniště:

Obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit podmínky pro spalování suchých rostlinných materiálů v otevřených ohništích na území obce, při porušení této obecně závazné vyhlášky se můžete obrátit na obecní úřad s oznámením přestupku (porušení OZV je přestupkem dle § 46 odst. 2 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích).


Zamčeno

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti