zřícenina Šumavan

Toto je staré diskusní fórum, bez možnosti přidávat příspěvky. Od 01.01.2018 najdete nové diskusní fórum na adrese http://diskuzni-forum.nepomuk.cz/.
Obecná diskuse o městě Nepomuk http://old.nepomuk.eu a dění v něm i blízkém okolí.
Pravidla fóra
Toto je staré diskusní fórum, bez možnosti přidávat příspěvky. Od 01.01.2018 najdete nové diskusní fórum na adrese http://diskuzni-forum.nepomuk.cz/.

Dodržuje Kodex diskutéra http://muj.idnes.cz/dukaty_info.asp?y=s ... kutera.htm. Porušení těchto zásad může mít za následek smazání příspěvku bez předchozího upozornění.

Přihlédněte, prosím, také k Desateru zásad etické a účinné diskuze http://www.agora-praha.cz/page-57/desat ... ne-diskuze.

Chcete upozornit na závadu na veřejném osvětlení, nepořádek na ulici, nedostatky v zimní údržbě atp.? Obraťte se rovnou na technické služby města Nepomuku – e-mail: info.ts@urad-nepomuk.cz, tel.: 606 064 933.
Přicházíte s jiným konkrétním nápadem, připomínkou, věcnou kritikou? Sdělte svůj podnět přímo městskému úřadu! E-mail: posta@urad-nepomuk.cz, tel.: 371 519 711. Děkuje Vám za Váš zájem o naše město!

Nebo použijte Obrázek
Zamčeno
občan Karel

zřícenina Šumavan

Příspěvek od občan Karel » 23 led 2015 18:15

Obec Klášter má zámek, město Nepomuk zase zříceninu.Rozdíl je v tom, že zámek se občas veřejnosti otevře, zatím co torzo Šumavanu stále více chátrá a k prohlídkám delegací spřátelených měst jistě neláká.Ještě když budova byla ve formě, tak jí mohl tehdejší starosta města prodat za milion korun podnikatelce, která zde chtěla rozjet výrobu chipsů a zajistit práci 50ti ženám.Ovšem při uskutečnění vlastního prodeje cenu několikanásobně navýšil a k prodeji proto nakonec nedošlo.Chipsy se nakonec pečou v jihočeském kraji.Od té doby si všechny garnitury představitelů radnice přehazují tento horký brambor a nedaří se objekt zbourat a nebo prodat za symbolickou jednu korunu.Nyní je to sídlo feťáků, zlodějů a herna nepřizpůsobivých.Držím palce tomuto složení zastupitelstva, aby zjednalo nápravu a nemuseli jsme se této lokalitě vyhýbat a stydět se za ní.
občan Karel

Uživatelský avatar
Slava P
Příspěvky: 109
Registrován: 18 lis 2014 17:11
Jméno a příjmení: Slavomír Popule
Bydliště: Nepomuk

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od Slava P » 23 led 2015 20:35

Osud nedokončené budovy bývalého Šumavanu mne také nenechává chladným. Mám bohužel obavu, že řešení celé záležitosti není úplně v rukách vedení města, ale je v rukách majitele této nedostavěné chátrající budovy.
Podle katastru je majitelem budovy i pozemku firma REHA International s.r.o., tehdy (v letech 2001-2005) na adrese Nepomuk, Na Vinici 512 (dříve DPS), což je poněkud zvláštní adresa pro firmu. Jednatelem firmy registrované v Praze je jistý Ing. Jiří Hanák a majitelem firma RH CENTRUM, a.s. - a těch by bylo dobré se ptát. Pochybuji však, že by někdo odpověděl.

Pro zajímavost se můžete podívat třeba na tento zápis z roku 2011, konkrétně na stránku 46.
http://old.nepomuk.eu/uploaded/zastup.z ... 2011_1.pdf

V této souvislosti by možná bylo dobré zmínit, že jiná chátrající průmyslová budova, bývalá mlékárna ve Dvorci, částečně ožije a bude zde firma AMETIC GROUP, s.r.o.
http://www.shrokycany.cz/news/14/60/Rek ... -Nepomuku/

Uživatelský avatar
Pavel Kroupa
Příspěvky: 152
Registrován: 17 lis 2014 12:38
Bydliště: Nepomuk
Kontaktovat uživatele:

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od Pavel Kroupa » 24 led 2015 12:28

Děkuji za rychlou reakci, která shrnuje prakticky vše podstatné, co jsem chtěl k chátrajícímu torzu nového Šumavanu sdělit. Snad jen ještě "drobnost": díky podivnému průběhu katastrální hranice mezi Nepomukem a Klášterem neleží tato "zřícenina" v Nepomuku, ale stejně jako zmíněná Zelená Hora v Klášteře.
Tím rozhodně nechci říct, že by představitele města neměl její osud zajímat.

občan Karel

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od občan Karel » 24 led 2015 13:20

Jak je vidět, o problematice této stavby se ví již hodně dlouho a je jen otázkou, proč se nedaří ani právnickými pákami věc vyřešit.Z odkazu zápisu jednání rady zastupitelstva z r.2011 vyplývá náznak trestné činnosti který by nemusel být pro někoho možná příjemný.Proto ta zdánlivá liknavost.Jen je škoda lukrativního pozemku, který by šel využít jiným způsobem než nabízí současný stav.A bude hůř.
občan Karel

Uživatelský avatar
Slava P
Příspěvky: 109
Registrován: 18 lis 2014 17:11
Jméno a příjmení: Slavomír Popule
Bydliště: Nepomuk

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od Slava P » 24 led 2015 15:34

Dovolím si malé připomenutí historie Šumavanu ocitováním krátkého článku z března roku 2001:

Firma Reha chce v Nepomuku za 100 miliónů vytvořit lázeňský areál

Nepomuk, 7. 3. 2001

Lázeňské sanatorium s 270 lůžky hodlá v městě Nepomuk v západních Čechách vybudovat pražská firma Reha International, s. r. o. Ta chce do stavby investovat zhruba 100 miliónů korun. S pomocí těchto prostředků zamýšlí zrekonstruovat rozestavěný objekt města, který měl ještě před listopadem '89 sloužit jako továrna na výrobu košil. "Objekt, který nebyl nikdy dostavěn, má ideální polohu na kraji města nedaleko lesního areálu," uvedl starosta Nepomuku Josef Michek, podle nějž by mělo být stavební povolení vydáno již tento měsíc a následně by se mělo začít budovat. Po dokončení stavby, které je plánováno na květen 2002, by mělo město získat desetiprocentní podíl v lázeňské firmě Reha International. Ta byla účelově kvůli výstavbě lázeňského areálu založena dvěma fyzickými osobami. Jednou z nich je bývalá ředitelka rehabilitačního střediska v Kladrubech. Firma hodlá sanatorium financovat z úvěru. V objektu by mělo být 56 pokojů v kategorii standard, 48 luxusních pokojů a 15 apartmánů s 30 lůžky. U objektu hodlá Reha vybudovat asi 60 parkovacích míst. AUTOR: (jis)

Ještě si dovolím doplnit text pana místostarosty o mapku, která jasně ukazuje, co je katastrální území Nepomuku a co Kláštera:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Slava P dne 17 led 2016 15:06, celkem upraveno 1 x.

občan Karel

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od občan Karel » 24 led 2015 18:43

Jak vidno z obrázku, na tahu jsou naši současní zastupitelé.Potřebují k tomu ovšem nezávislou advokacii.
občan Karel

Uživatelský avatar
Slava P
Příspěvky: 109
Registrován: 18 lis 2014 17:11
Jméno a příjmení: Slavomír Popule
Bydliště: Nepomuk

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od Slava P » 26 led 2015 14:52

Občane Karle,

ohledně případných právních bitev o „zříceninu Šumavanu“ nesdílím vaše nadšení. Nejsem zástupce města ani právník, ale i jako pouhý informovaný občan se soudní pře v této kauze docela obávám.

Už prostá základní otázka, tedy „Kdo a s kým?“ totiž nedává jasnou odpověď. Kdo by se měl soudit? Město Nepomuk či obec Klášter?
Nepomuk by musel napadnout léta staré smlouvy s firmou Reha International s.r.o, jejichž text mi není znám. Podle slov a činů předchozích vedení města však soudím, že smlouva je koncipována tak „šikovně“, že případný soud by s největší pravděpodobností skončil v neprospěch Nepomuku.
S firmu Reha by se do sporu mohl pustit také Klášter. Například by mohl žádat o odstranění stavby, což jde u staveb neudržovaných, závadných a ohrožujících život nebo zdraví osob. Také by mohl žádat o vyvlastění stavby, což lze v případě neudržování stavby po dobu delší než deset let. Zákoník účinný od ledna 2014 nově stanovuje tzv. zásadu okupační volnosti. Podle ní, nevykonává-li vlastník své vlastnické právo u nemovitostí po dobu deseti let, má se automaticky za to, že věc opustil. A bude pak na vlastníkovi, aby prokázal, že věc neopustil.
Bohužel, ani nové zákony neznamenají jasné řešené problému, takže by šlo o zapeklitý soudní spor s těžko předvídatelným průběhem. Jak jsem se dočetl, tak i pro soudce samotné je to docela tvrdý oříšek, protože nezodpovězenou otázkou je např. to jakým okamžikem počíná desetiletá lhůta běžet, a co přesně spadá pod pojem výkon vlastnického práva ...

Odpovědět na to „s kým?“ je ještě složitější. – Primárně je tu firma Reha International s.r.o, její jednatel Ing. Jiří Hanák a majitel firmy, tedy RH CENTRUM, a.s.
Hlavní osobou je Ing. Jiří Hanák, nar. 1.1.1952, údajně bydlící v paneláku v Praze 4 -Modřanech (spolu s manželkou Jarmilou Hanákovou vlastní polovinu jednoho bytu v Petržílově 3305). Pan Hanák, krycím jménem Bolsen, byl v 80. letech spolupracovníkem StB (důvěrník, agent) a po revoluci se zapojil do mnoha podnikatelských aktivit, takže jeho jméno figuruje v téměř třech desítkách firem a společností v obchodním a živnostenském rejstříku.
Firmy Reha International i RH CENTRUM mají stejné sídlo, tedy Praha 4 - Cholupice, V Lipinách 1184. Nejde o dům s číslem popisným, ale o chatu (stavba pro rodinnou rekreaci) s číslem evidenčním, jež je součástí velké zahrádkářské kolonie na Cholupickém vrchu založené roku 1982. Vlastníkem chaty je Jarmila Hanáková, bytem Vřesová 511, Průhonice.
„Eseróčko“ i „akciovka“ tedy sídlí u Hanáků na chatě. Dobré, ne? A to nejlepší teprve následuje.

Kdo je majitelem obou firem? To není známo! Známé je pouze představenstvo firmy a dozorčí rada, kde je směs osob, často s mnoha podnikatelskými i jinými aktivitami (např. 1. místopředseda Strany svobodných demokratů, jež je zároveň i v seznamech StB).
Firma má 10 ks kmenových akcií na majitele v listinné podobě ve jmenovité hodnotě 2 miliony korun. Z toho tedy vyplývá, že nemusí mít jednoho majitele, ale klidně až deset, tedy třeba Sněhurku a sedm trpaslíků plus po jedné akcii u krásného prince a zlé macechy.
Akcie na majitele (doručitele), tedy vlastně anonymní akcie, jsou některými politiky a intelektuály prezentovány jako nástroj legalizace výnosů organizovaného zločinu a korupce.
Dnešní legislativa již tento typ akciií (zák.134/2013 Sb) nepřipouští a dokonce i stávající akcie mají být převedeny do neanonymní podoby.

Zde si dovolím delší citaci:

Akciové společnosti s akciemi na majitele jsou v České republice poměrně oblíbené, neboť umožňují nejen anonymní akcionářskou strukturu, ale i administrativně velmi snadné převody akcií. Akcionářská práva s listinnou akcií na majitele vykonává osoba, která se takovou akcií prokáže, resp. akcie předloží. Ani sama akciová společnost nemá tudíž přehled o tom, kdo je jejím akcionářem až do okamžiku, kdy akcionář svá akcionářská práva začne vykonávat.

V posledních letech se o otázce existence akcií na majitele opakovaně diskutovalo a opakovaně se objevovala snaha anonymní akcionářské struktury omezit, neboť poskytují poměrně široký prostor pro zakrývání skutečných vlastníků a mohou být nástrojem korupčních jednání a nástrojem k legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Různé evropské státy přitom přistupují k regulaci listinných akcií na majitele různě. Některé státy zakazují anonymní vlastnické struktury akciové společnosti a některé státy povolují anonymní vlastnické struktury, avšak omezují jejich přístup do oblastí, kde mohou získávat veřejné prostředky. Na komunitární úrovni v současné době neexistuje právní úprava, která by členským státům ukládala regulovat anonymní akcionářskou strukturu, s výjimkou povinnosti zveřejňovat určité typy dokumentů (např. zakladatelské dokumenty, některé dokumenty týkající se statutárních orgánů, účetní závěrky, apod.).

Zákon o obchodních korporacích, který má nabýt účinnosti ode dne 1. 1. 2014, již rovněž počítá s tím, že akcie na majitele bude možné vydávat pouze jako zaknihovaný cenný papír nebo imobilizovaný cenný papír.

Forma akcií od 1. 1. 2014

Jak již bylo uvedeno výše, právní úprava od 1. 1. 2014 nepřipouští existenci listinných akcií na majitele. Akcie na majitele mohou po tomto datu existovat a být emitovány pouze jako zaknihované, anebo jako imobilizovaný cenný papír. Akciové společnosti, které vydaly listinné akcie na majitele, se tedy musí nejpozději do 31. 12. 2013 rozhodnout, zda zvolí listinné akcie na jméno, zaknihované akcie na majitele, imobilizované akcie na majitele (samozřejmě mohou zvolit i variantu zaknihovaných akcií na jméno apod.).

V případě, že do 31. 12. 2013 nerozhodnou akciové společnosti, které emitovaly akcie na majitele, o změně formy akcií, případně nedojde k imobilizaci akcií, pak s účinností od 1. 1. 2014 se mění ze zákona listinné akcie na majitele, které nejsou imobilizovány, na listinné akcie na jméno; k tomuto dni rovněž dochází ze zákona k odpovídající změně stanov společnosti. Zákon nevyžaduje k účinnosti změny formy zápis do obchodního rejstříku, tato změna nastane ze zákona. Představenstvo akciové společnosti je nicméně povinno změnu promítnout do stanov a podat návrh na zápis změny formy akcií do obchodního rejstříku nejpozději do 30. 6. 2014.

Společnost je v takovém případě dále povinna uveřejnit způsobem určeným pro svolání valné hromady výzvu k předložení akcií k výměně či k vyznačení nezbytných údajů. Toto oznámení musí být uveřejněno nejpozději do 31. 3. 2014 a jeho součástí musí být i oznámení o následcích spojených s prodlením. Akcionáři jsou povinni společnosti předložit akcie k výměně či vyznačení nezbytných údajů nejpozději do 30. 6. 2014.

Výměna akcií proběhne buď formou výměny akcií za nové, nebo vyznačením potřebných změn na stávajících akcií. Rozhodnutí o způsobu výměny náleží do působnosti představenstva.

Zákon stanoví sankci za prodlení akcionáře s předložením akcií, když akcionář v takovém případě není oprávněn vykonávat práva spojená s akciemi, ohledně nichž je v prodlení. Dále zákon stanoví, že pokud společnost rozhodne o rozdělení zisku v době, kdy je akcionář v prodlení s plněním výše uvedené povinnosti předložit akcie, pak mu právo na dividendu k akciím, s nimiž je v prodlení, nevznikne.

Vzhledem k dlouhodobé neaktivitě firmy lze pochybovat, že by někdy došlo k dobrovolnému odhalení vlastnické struktury RH CENTRUM a.s. Nové zákony pouze dávají lepší šanci na zjištění majitele v případě soudního sporu, nic víc.

občan Karel

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od občan Karel » 26 led 2015 17:01

Pane Slávo P.
Nejsem též ani jedno, ani druhé, jen jsem chtěl upozornit na bolavé místo města, které se stále neřeší.Vy jste v této problematice mnohem sečtělejší a jsem rád, že jste se tohoto duelu zůčastnil.Jenom doufám, že nezůstane pouze u našeho duelu a zapojí se též někdo, kdo dokáže situaci řešit.Není přece možné, abychom tady žili navěky s tímto právnickým úvazkem a nenašli se páky na jeho prolomení.Nedávejte problem nadále k ledu!
občan Karel

Uživatelský avatar
Slava P
Příspěvky: 109
Registrován: 18 lis 2014 17:11
Jméno a příjmení: Slavomír Popule
Bydliště: Nepomuk

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od Slava P » 26 led 2015 18:16

Pane Karle,

děkuji za vaši reakci. - Myslím, že my dva jsme zde nevedli duel, tedy souboj, ale dialog. Stejně jako vy bych byl rád, aby se celá věc řešila a vyřešila, byť je jasné, že to nebude snadné ani rychlé.

My dva to bohužel nevyřešíme, ale svým zájmem můžeme popíchnout k činnosti ty, jež tuto záležitost řešit mohou. Také se mi pranic nelíbí mít kousek od bydliště ruiny, odpadky a smysluplně nevyužité místo, ale je smutnou pravdou, že podobné jevy k naší současné společnosti patří a netýká se to jen České republiky, ale i dalších zemí.
Malá ukázka, že v tom v Nepomuku nejsme sami:
http://www.tyden.cz/fotogalerie/obrazem ... avby_6417/

Nezbývá než doufat, že se zde k této problematice časem detailněji vyjádří někdo, kdo o ní ví víc, než my dva dohromady, a že se po téměř patnácti letech od velkolepých a nerealizovaných plánů začne něco konkrétního dít.

Jirka

Re: zřícenina Šumavan

Příspěvek od Jirka » 18 čer 2015 19:04

Na tomto fóru je spousta dokonale informovaných spoluobčanů. Nevíte někdo něco o aktivitách kolem této ruiny ? Něco se tam vyklízelo, něco se tam kácelo, a to přece ne jen tak bez důvodu. Že by se začalo realizovat sanatorium ? :D

Zamčeno

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host